Wycieczka do Krakowa

W dniu 15.10.2021 roku uczniowie klas IV a, IV b, V, VI i VII wybrali się śladami dziedzictwa narodowego do królewskiego miasta Krakowa. Już w czasie przejazdu autokarem uczniowie mieli szansę wzbogacić swa wiedzę geograficzną i historyczną o naszym regionie dzięki ciekawym opowieściom pilota wyprawy. Zwiedzanie w Krakowie rozpoczęto od Katedry na Wawelu.

Przewodnicy zapoznali uczniów z historią budowli, opowiedzieli o władcach Polski, którzy spoczywają w jej murach. Duże wrażenie zrobił na uczniach Dzwon Zygmunta, który znajduje się w wysokiej wieży kościoła. Do zadumy skłoniła ich zaś wizyta w krypcie wawelskiej, gdzie spoczywają między innymi Józef Piłsudski, Maria i Lech Kaczyńscy.

Uczniowie podziwiali następnie renesansowe krużganki zamku i poznawali historię jego przebudowy w XVI w. Następnie przeszli przez wzgórze zamkowe do Smoczej Jamy, a tam w jaskini wysłuchali prawdziwej XII-wiecznej legendy o smoku i o Kraku.

Pod opieką przewodnika uczestnicy wycieczki przeszli starymi ulicami Krakowa na Rynek. Zobaczyli na ulicy Kanoniczej dom, w którym mieszkał Jan Paweł II, obejrzeli liczne kościoły: św. Apostołów Piotra i Pawła na ulicy Grodzkiej, a gdy dotarli na Rynek dostrzegli Sukiennice, kościół św. Wojciecha i oczywiście Bazylikę Mariacką. Do tego ostatniego obiektu weszli, aby podziwiać słynny ołtarz wyrzeźbiony przez mistrza Wita Stwosza w XV wieku. Następnie wycieczkowicze przeszli ulicą Floriańską w stronę Bramy Floriańskiej, Barbakanu, aż dotarli na Plac Jana Matejki, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający bitwę pod Grunwaldem oraz drugi pomnik Nieznanego Żołnierza.

Kolejnym etapem wyprawy był przejazd do Ogrodu doświadczeń im. Stanisława Lema. Uczestnicy podzieleni na grupy mieli szansę wykonać na świeżym powietrzu wiele interesujących doświadczeń z dziedziny fizyki.

Wycieczka była bardzo wyczerpująca, ale mamy nadzieję, że uczestnicy wrócili bogatsi w wiedzę i doświadczenia.

(B. Krajewska)

Komentowanie jest wyłączone.