Projekt „O przyjaźni”

W klasie V w pierwszych dniach września 2021 uczniowie poznali wspaniały utwór Adama Mickiewicza „Przyjaciele”. Ta krótka, zabawna i mądra bajka zainspirowała uczniów do stworzenia filmowych ekranizacji dzieła wieszcza oraz prac komiksowych.

Podczas tworzenia tych krótkometrażówek uczniowie tworzyli scenariusze swych filmowych dzieł, szukali odpowiednich planów filmowych (scenografia) i kostiumów. Dobierali efekty dźwiękowe, a nawet podkład muzyczny, aby lepiej oddać atmosferę historii o przyjaźni wystawionej na próbę. W nagranych filmach uczniowie mieli okazję rozwinąć swe talenty aktorskie, wcielając się w role Leszka i Mieszka. Niektórzy stworzyli pacynki i im oddali role. Młodzi filmowcy doskonalili swą wiedzę i umiejętności wykorzystywania technologii informatycznych przy montażu dzieła.

Powstały także komiksowe adaptacje Mickiewiczowskiej bajki „Przyjaciele”. W rozrysowanych zgodnie z chronologią rysunkach połączyli tekst i obraz, który świetnie oddaje emocje bohaterów, ruch, a nawet dźwięki. Podobnie jak w przypadku tworzenia filmów, również rysowanie komiksu stało się okazją do doskonalenia wielu umiejętności: nie tylko zdolności plastycznych, ale również planowania i przetwarzania języka literackiego na język obrazów.

Autor: Bernadeta Krajewska

Komentowanie jest wyłączone.