Zalecenia przydatne w dobie pandemii…

I. Jak pokonać stres?

II. Bezpieczeństwo w sieci w trakcie „nauki zdalnej”.

ZAPRASZAMY DO LEKTURY…

I. Jak pokonać stres?

Każdy z Nas, duży czy mały, dorosły czy dziecko ma z „ Nim” do czynienia. Obecnie gdy przebywamy na przymusowej izolacji i gdy nie możemy w pełni funkcjonować, tak jakbyśmy chcieli stres może pojawiać się częściej w naszym życiu. Jak radzić sobie z nim? Czy każdy może go pokonać? Odpowiedzi na te pytania postaram się Wam dziś udzielić.

Kontakt z innymi.

To normalne, że teraz gdy nie możemy się spotkać twarzą w twarz z kolegami z klasy i porozmawiać, pośmiać się lub po prostu spędzić czas razem odczuwamy smutek, lęk i stres. Przebywanie wśród innych daje nam przecież poczucie akceptacji i przynależności. Korzystajmy więc z komunikatorów, telefonów, mediów społecznościowych, żeby te braki nadrobić. Rozmowa z osobami, które lubimy i którym ufamy może bardzo pomóc. Warto czasem porozmawiać z kimś bliskim naszemu sercu o swych lękach i obawach, w ramach porzekadła, ze dzielenie z kimś trudnościami zmniejsza je o połowę.

Ruch.

Wiosna wreszcie przyszła, pogoda dopisuje, postarajmy się więc to wykorzystać. Ćwiczenia ruchowe to jeden z najprostszych sposobów na walkę ze stresem.

Osłabiają one reakcje stresową organizmu i poprawiają nastrój, gdyż podczas aktywności fizycznej uwalniają się takie hormony jak serotonina czy endorfiny potocznie zwane hormonami szczęścia. Korzystajcie więc z możliwości, wychodząc na dwór, by pobiegać, pojeździć na rowerze czy po prostu wyjść na spacer. Pamiętajcie przy tym o zachowaniu odpowiednich środków higieny.

Jeśli nie macie możliwości wyjścia na dwór, możecie także poćwiczyć w domu. Na YouTube znajdziecie mnóstwo inspiracji. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Oddychanie.

Gdy czujemy niepokój nasz oddech przyspiesza, staje się płytki a serce mocno uderza, tak jakby chciało wyskoczyć z klatki piersiowej. Warto więc poćwiczyć oddech, a gdy uświadomimy sobie, ze możemy nad nim zapanować, dowiemy się także, że możemy panować nad stresem.

WDECH ———— PAUZA ————-WYDECH ————-PAUZA ————-WDECH

Hobby, czyli robię to co lubię.

Na pewno każdy z Was ma coś, przy czym zapomina o całym świecie, może to być gra na instrumencie, zabawa z psem, słuchanie ulubionej muzyki czy czytanie książki. Warto codziennie znaleźć czas by zrobić coś tylko dla siebie. Gdy robimy coś co lubimy, w naszym organizmie wydzielane są endorfiny, przez co wzmacniamy się zarówno psychicznie jak i fizycznie. Musimy pamiętać że stres obniża naszą odporność, a o zdrowie trzeba teraz szczególnie dbać.

II. Bezpieczeństwo w sieci w trakcie „nauki zdalnej”.

1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.

2. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.

3. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci.

4. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.

5. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.

6. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych.

7. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr.

8. Czytaj regulaminy.

9. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL.

10. Pamiętaj !, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

  • Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją.
  • Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
  • Nie bądź wulgarny, stosuj się do zasad ortografii i interpunkcji.
  • Nie wysyłaj tzw. łańcuszków szczęścia.
  • Nie wysyłaj e-maili do wielu osób jednocześnie z jawnymi adresami – stosuj kopię ukrytą.
  • Nie wysyłaj niepotrzebnych wiadomości SPAM.
  • Traktuj innych tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
  • Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

Źródło: www.uodo.gov.pl

Komentowanie jest wyłączone.